REKLAMA
Szelag
Infra
Ochrona
START arrow Aktualności arrow Wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen zdobywa swoją pierwszą nagrodę
W numerze 4/2019 m.in.: -

Solaris Bus and Coach na progu nowego etapu

Radomski Rower Miejski jako alternatywny środek transportu w mieście

Ocena jakości usług transportowych na trasie Lublin–Biała Podlaska

Ocena natężenia ruchu drogowego na wybranych ulicach Szczecina

Zastosowanie nowych technologii w monitorowaniu pojazdów samochodowych

Zrównoważony rozwój a jakość życia

 

 

Artykuły on-line do nr 12/2017 dostępne w zakładce Do pobrania,

a od 2018 r. na stronie www.ceref.pl

 

 

Instytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. 25 Czerwca 68 26-600 Radom tel.: +48 48 369 80 74 fax.: +48 48 369 80 75 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Wodorowy Solaris Urbino 12 hydrogen zdobywa swoją pierwszą nagrodę

 

Solaris został nagrodzony przez niemieckie czasopismo branżowe „Busplaner” w konkursie „Zrównoważony Rozwój 2019”. Wyróżnienie przyznano w kategorii „Pojazd koncepcyjny”, a uzyskał je Urbino 12 hydrogen – autobus wodorowy, który swoją premierę będzie mieć w czerwcu, podczas Kongresu UITP w Sztokholmie. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 marca w Berlinie. To kolejne wyróżnienie przyznane przez redakcję „Busplaner” dla pojazdów bolechowskiego producenta – Urbino 8,9 LE electric zdobyło je w kategorii „Innowacja Roku 2012”; w roku 2014 przyznano je pojazdowi Solaris Urbino 18,75 electric, a w roku 2017 nagrodę „Buspalner” otrzymał Solaris Urbino 12 electric w kategorii „Transport Publiczny” za wkład w rozwój elektromobilności na rynku niemieckim. Tym razem jest to natomiast pierwsze wyróżnienie dla pojazdu wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen.

 

„W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie europejskiego rynku bezemisyjnym transportem publicznym Solaris postanowił wprowadzić do swojej oferty kolejny ekologiczny autobus – Urbino 12 hydrogen. Cieszymy się, że nasze starania, aby poszerzać portfolio pojazdów z napędem alternatywnym, zostały docenione” – powiedział Javier Calleja, prezes firmy Solaris Bus & Coach S.A. Solaris, który jako jeden z pierwszych producentów autobusów miejskich w Europie zaprezentuje autobus wodorowy, ponownie udowodnił, że jest pionierem, jeżeli chodzi o rozwój ekologicznych pojazdów. Urbino 12 hydrogen będzie pojazdem całkowicie bezemisyjnym – jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest bowiem para wodna. Energia potrzebna do zasilenia układu napędowego autobusu pochodzić będzie z wodoru, który z kolei będzie przetwarzany w ogniwie paliwowym na prąd elektryczny. Dzięki zastosowanej w pojeździe technologii autobus wodorowy będzie miał możliwość pokonania rekordowego (z całej gamy autobusów elektrycznych) zasięgu na pojedynczym tankowaniu – ponad 350 km. Pojazd wyposażony zostanie także w niewielkiej pojemności baterię trakcyjną Solaris High Power o pojemności 29,2 kWh, mającą za zadanie wspomagać ogniwo paliwowe w chwilach największego zapotrzebowania na energię. Bateria będzie ładowana energią pochodzącą z wodoru. Dodatkowo pojazd będzie miał możliwość naładowania baterii także poprzez gniazdo plug-in (tak jak dzieje się to standardowo w przypadku autobusów elektrycznych). Z kolei napęd stanowić będzie oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o szczytowej mocy 125 kW każdy.

 

https://www.solarisbus.com/pl/

 

< Poprzedni   Następny >
REKLAMA
Clicktrans
Wojtyła 1