REKLAMA
Szelag
Ochrona
Infra
START arrow Aktualności arrow Premiera pierwszego na świecie autobusu elektrycznego do poboru krwi
W numerze 12/2018 m.in.: -

BusWorld Rosja w Moskwie

System Open Payment produkcji R&G dla MKS Mielec

Metody badań autonomii pojazdów elektrycznych

Analiza gotowości autobusów miejskich w wybranych okresach użytkowania

Efekty działań Policji w zakresie poprawy bezpieczeństwa przewozów szkolnych

Artykuły on-line do nr 12/2017 dostępne w zakładce Do pobrania,

a od 2018 r. na stronie www.ceref.pl

 

 

Instytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. 25 Czerwca 68 26-600 Radom tel.: +48 48 369 80 74 fax.: +48 48 369 80 75 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Premiera pierwszego na świecie autobusu elektrycznego do poboru krwi

 

Unikatowy na skalę światową autobus elektryczny do poboru krwi – Solaris Urbino 8,9 LE electric – został zaprezentowany w Katowicach. To pierwszy z 2 tego typu pojazdów zamówionych przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. Autobus już w dniu premiery otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji. Pierwszy całkowicie bezemisyjny autobus, służący jako mobilna stacja krwiodawstwa, został oficjalnie zaprezentowany podczas obchodów 70-lecia istnienia RCKiK w Katowicach. Pojazd ten został zbudowany na bazie Solarisa Urbino 8,9 LE electric – modelu, który otworzył portfolio ekologicznych, napędzanych energią elektryczną, pojazdów podpoznańskiego producenta autobusów.

 

 

Solaris Urbino 8,9 LE electric, przypominający z zewnątrz standardowy autobus, umożliwia pobieranie i przechowywanie krwi. Producent wyposażył go bowiem – zgodnie z życzeniami RCKiK w Katowicach – w 2 specjalistyczne fotele do pobierania krwi, gabinet lekarski, część recepcyjną, a także niewielką część gastronomiczną. Dodatkowo w pojazdach zostały zamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. Dzięki klimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, dostępności Wi-Fi oraz gniazdom USB zamontowanych przy fotelach każdy chętny będzie mógł oddać krew w komfortowych warunkach.

Elektryczny ambulans do pobierania krwi został zaprojektowany i zbudowany tak, aby bez żadnych przeszkód przeprowadzać akcje honorowego krwiodawstwa w centrach miast, galeriach handlowych, halach sportowych, czyli w miejscach, gdzie konwencjonalne – napędzane silnikami spalinowymi – pojazdy do pobierania krwi nie mogą być stosowne. Wyposażony w napęd elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh autobus gwarantuje w pełni bezemisyjną eksploatację przy użyciu ogrzewania lub klimatyzacji, a także pracy wszystkich urządzeń pokładowych. Wyprodukowany w Bolechowie niespełna 9-metrowy Solaris Urbino electric spełnia wszystkie standardy i przepisy obowiązujące w centrach krwiodawstwa, umożliwia także zdalną transmisję danych do komputerowego systemu banku krwi. To m.in. dzięki wymienionym cechom pojazd otrzymał nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018. Elektryczny ambulans do pobierania krwi został także zgłoszony do Urzędu Patentowego jako wynalazek i w chwili obecnej poddawany jest weryfikacji.

Historia współpracy Solarisa z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa – trwa już ponad 20 lat. Pierwszy wyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi na bazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki w 1996 r.

 

https://www.solarisbus.com/

 

< Poprzedni   Następny >
REKLAMA
Wojtyła 1
Clicktrans