REKLAMA
Infra
Ochrona
Szelag
START arrow Aktualności arrow Premiera nowej generacji autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric
W numerze 3/2019 m.in.: -

Przegląd konstrukcji autobusowych oferowanych w Europie, prezentowanych na targach autobusowych w 2018 roku

Opory ruchu pojazdów komunikacji miejskiej z napędem elektrycznym – zależności empiryczne

Liberalizacja rynku dalekobieżnych przewozów autobusowych w Niemczech – od konkurencji do monopolu

Autonomiczne auta – wizja niedalekiej przyszłości

Bezpieczeństwo pieszych w krajach rozwijających się na przykładzie Ghany

 

 

Artykuły on-line do nr 12/2017 dostępne w zakładce Do pobrania,

a od 2018 r. na stronie www.ceref.pl

 

 

Instytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. 25 Czerwca 68 26-600 Radom tel.: +48 48 369 80 74 fax.: +48 48 369 80 75 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Premiera nowej generacji autobusu elektrycznego Solaris Urbino 18 electric

 

Podczas konferencji prasowej, odbywającej się w przeddzień startu największych autobusowych targów w Europie, firma Solaris zaprezentowała innowacyjne pojazdy nisko- i bezemisyjne, jak również te z konwencjonalnym napędem nowej generacji – premierowe Urbino 18 electric, dwunastometrowe Urbino z szeregowym napędem hybrydowym oraz Urbino 10,5.

Prezentowany na targach w Kortrijk przegubowy autobus elektryczny wyposażony jest w silnik trakcyjny o mocy 240 kW. Magazyny energii stanowią baterie typu Solaris High Energy o pojemności 240 kWh. Ładowanie może odbywać się na dwa sposoby: poprzez złącze typu plug-in lub z zamontowanego na dachu pojazdu pantografu. Podczas targów zaprezentowano także urządzenia do ładowania baterii polskich firm Ekoenergetyka oraz Medcom.

 

Dzięki niższej masie własnej pojazdu i dobrej dystrybucji nacisków na osie, pojemność pasażerska prezentowanego egzemplarza wynosi 140 miejsc. Podobnie jak aranżacja wnętrza, pojemność i rodzaj baterii oraz sposób uzupełniania w nich energii – są jednym z elementów płynnie dostoso­wywanym do oczekiwań przewoźników. Ta elastyczność dopasowania wyposażenia i rozwiązań technicznych zastosowanych w autobusie jest gwarantem wysokiej funkcjonalności i ekonomiczności w różnych warunkach drogowych i klimatycznych. Co ważne dla operatorów, przegubowy Solaris Urbino electric 18 nowej generacji nie jest tylko wersją testową zaprezentowaną na targach. To dojrzały produkt seryjny. Jeszcze przed targami Busworld pierwsze egzemplarze tego modelu trafiły do przewoźników. Jednym z nich jest MPK Kraków, gdzie latem tego roku Solaris dostarczył łącznie 20 elektrobusów – 17 w wersji 12-metrowej i 3 w opisywanej wyżej wersji przegubowej. Jeden z nich jest egzemplarzem wyjątkowym – to autobus numer 15 000, który wyjechał z fabryki Solarisa w Bolechowie.

Przegubowy autobus elektryczny posiada wszystkie najlepsze rozwiązania techniczne zastosowane w nowym Urbino 12 electric, nagrodzonym prestiżowym tytułem „Bus of the Year”. Jego lekka i trwała konstrukcja czy ergonomicznie rozplanowana przestrzeń pasażerska, a także niezwykle cichy i w pełni ekologiczny napęd to najnowsza odpowiedź firmy na coraz większe zapotrzebowanie transportu publicznego na pojazdy bezemisyjne.

< Poprzedni   Następny >
REKLAMA
Wojtyła 1
Clicktrans