REKLAMA
Infra
Ochrona
Szelag
START arrow Aktualności arrow Elektryczne autobusy hybrydowe Volvo na ulicach Sztokholmu
W numerze 3/2019 m.in.: -

Przegląd konstrukcji autobusowych oferowanych w Europie, prezentowanych na targach autobusowych w 2018 roku

Opory ruchu pojazdów komunikacji miejskiej z napędem elektrycznym – zależności empiryczne

Liberalizacja rynku dalekobieżnych przewozów autobusowych w Niemczech – od konkurencji do monopolu

Autonomiczne auta – wizja niedalekiej przyszłości

Bezpieczeństwo pieszych w krajach rozwijających się na przykładzie Ghany

 

 

Artykuły on-line do nr 12/2017 dostępne w zakładce Do pobrania,

a od 2018 r. na stronie www.ceref.pl

 

 

Instytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. 25 Czerwca 68 26-600 Radom tel.: +48 48 369 80 74 fax.: +48 48 369 80 75 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Elektryczne autobusy hybrydowe Volvo na ulicach Sztokholmu
 

W Sztokholmie rzeczywistością stała się trasa autobusowa w całości obsługiwana przez ciche, paliwowo wydajne i praktycznie bezemisyjne elektryczne autobusy hybrydowe Volvo. Od 16 marca łącznie 8 elektrycznych autobusów hybrydowych jeździ na trasie 73, która przebiega pomiędzy Ropsten a Instytutem Karolinska w centrum Sztokholmu.

Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses, potwierdza, że w coraz większej liczbie miast postrzega się zelektryfikowany transport autobusowy jako efektywne kosztowo rozwiązanie, mające na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję hałasu. Rozwiązanie takie uatrakcyjnia podróż oraz pozytywnie wpływa na środowisko bez konieczności inwestowania dużych środków w nową infrastrukturę.

 

Elektryczne autobusy hybrydowe Volvo działają cicho i bezemisyjnie z użyciem odnawialnych źródeł energii elektrycznej na 7 z nieco powyżej 8 kilometrów trasy, a ładowanie akumulatorów zajmuje jedynie 6 minut na przystankach końcowych. Autobusy są dodatkowo wyposażone w niewielki silnik diesla pracujący na biodieslu. W porównaniu z autobusami konwencjonalnymi, elektryczna hybryda zapewnia znaczne korzyści środowiskowe. Całkowite zużycie energii jest o 60% niższe w porównaniu z autobusem wyposażonym w silniki diesla Euro 6. Emisja mająca negatywne skutki klimatyczne została zredukowana o 90% dzięki temu, że autobusy wykorzystują biodiesel oraz energię wiatrową. Poziom hałasu podczas działania silnika elektrycznego jest na takim samym poziomie, jak w przypadku normalnej rozmowy.

Usługi z wykorzystaniem elektrycznych autobusów hybrydowych w Sztokholmie stanowią projekt demonstracyjny, prowadzony wspólnie przez Volvo Buses, SL (Transport Publiczny w Sztokholmie) oraz dostawcę energii – Vattenfall. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach projektu ZeEUS (Miejski System Autobusowy „Zero Emisji”), w którym udział bierze ponad 40 firm oraz organizacji. Po wstępnym projekcie demonstracyjnym, który potrwa do końca 2016 r., nastąpi dalsze wykorzystywanie elektrycznych hybryd w warunkach komercyjnych.
< Poprzedni   Następny >
REKLAMA
Wojtyła 1
Clicktrans