REKLAMA
Szelag
Infra
Ochrona
START arrow Przewoźnicy i sys. trans.
W numerze 4/2019 m.in.: -

Solaris Bus and Coach na progu nowego etapu

Radomski Rower Miejski jako alternatywny środek transportu w mieście

Ocena jakości usług transportowych na trasie Lublin–Biała Podlaska

Ocena natężenia ruchu drogowego na wybranych ulicach Szczecina

Zastosowanie nowych technologii w monitorowaniu pojazdów samochodowych

Zrównoważony rozwój a jakość życia

 

 

Artykuły on-line do nr 12/2017 dostępne w zakładce Do pobrania,

a od 2018 r. na stronie www.ceref.pl

 

 

Instytut Naukowo-Wydawniczy SPATIUM sp. z o.o. ul. 25 Czerwca 68 26-600 Radom tel.: +48 48 369 80 74 fax.: +48 48 369 80 75 wydawnictwo@inw-spatium.pl http://inw-spatium.pl

Przewoźnicy i sys. trans.
Metoda oszacowania popytu na usługi transportu zbiorowego w regionie obsługiwanym

przez przedsiębiorstwo transportowe

Wojciech Bąkowski, Sebastian Dziewguć, Zbigniew Krakowski 

Przed podejmowaniem wszelkich decyzji strategicznych w projektowaniu przyszłości przedsiębiorstwa działającego na regionalnym rynku przewozów pasażerskich należy najpierw rozeznać zjawiska, które wpływają na popyt usług przewozowych. Celem artykułu jest przedstawienie prostej metody, za pomocą której, korzystając z dostępnych danych statystycznych, można wykazać, że „markery” popytu na przewozy w regionalnym transporcie zbiorowym wskazują na tendencję spadkową w nadchodzących latach. Mogą wystąpić wyjątki, gdy przyczyny obniżające wielkość popytu wynikają ze zjawisk pozytywnie wpływających na jego wielkość. Prostota tej metody zostanie wykorzystana do ustalenia tendencji zmian w popycie na obszarze powiatu gryfickiego (województwo zachodniopomorskie) z uwzględnieniem oddziaływania powiatów otaczających (Łobez, Goleniów, Kamień Pomorski, Kołobrzeg). 

Czytaj całość...
Wykorzystanie unijnych środków pomocowych w publicznym transporcie zbiorowym

na przykładzie Metropolii Zatoki Gdańskiej

 Hubert Kołodziejski, Olgierd Wyszomirski 

Rozwój transportu miejskiego jest zjawiskiem o charakterze ilościowym i jakościowym. Szczególnego znaczenia nabiera on na obszarach silnie zurbanizowanych, na których następuje istotna ewolucja charakteru relacji występujących pomiędzy powiązanymi ze sobą strefami. Specyfika tych obszarów wynika z dużej koncentracji ludności, zabudowy, przedsiębiorstw, handlu, placówek oświatowych powodującej kumulację funkcji i działalności mających podstawowe znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego nie tylko tego obszaru, ale również dla rozwoju w skali regionalnej, krajowej, a nawet światowej.

Czytaj całość...
Publiczny transport drogowy  uwarunkowania i prognozy funkcjonowania

Zdzisław Szczerbaciuk

W artykule zawarto prezentację przemian w sektorze autobusowych usług transportowych poza obszarami miejskimi w latach 1990–2013 oraz przedstawiono ocenę wpływu licznych zmian ustawowych na funkcjonowanie tego sektora. Omówione także problemy funkcjonowania sektora w obecnej sytuacji ekonomicznej i prawnej, w tym wyniki oceny ocena środowiska przewoźników wdrażania rozporządzenia UE nr 1370/2007 w Polsce w zakresie regionalnej komunikacji autobusowej. W końcowej części artykułu przedstawiono propozycje rozwiązań niezbędnych do wprowadzenia w sektorze transportu autobusowego i wskazano na perspektywy tej branży. 

Czytaj całość...
Problemy rozwoju komunikacji miejskiej w Bratysławie

Wojciech Sońta

Komunikacja miejska w Bratysławie obsługiwana jest przez Komunikacyjne Przedsiębiorstwo Bratysława, spółka akcyjna. Podmiot ten realizuje przewozy autobusami, trolejbusami i tramwajami. W artykule przedstawiono dylematy rozwoju komunikacji miejskiej w stolicy Słowacji – mieście zamieszkanym przez 430 tys. osób.

Czytaj całość...
Pojazdy niskoemisyjne w transporcie publicznym w ramach projektu Clean Fleets

Marcin Wołek

W dniach 11–12 grudnia 2013 r. odbyło się w Bremie (Niemcy) seminarium pt. Procuring Clean Buses. On the way to electric buses – Environmental and operational aspects reflected in the life cycle costing approach?, zorganizowane w ramach projektu „Clean Fleets”. Jest to projekt mający na celu wsparcie władz publicznych i operatorów transportu publicznego w zakresie wdrażania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/33/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego. W artykule przedstawiono najważniejsze zagadnienia omawiane podczas seminarium.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 9 z 13
REKLAMA
Clicktrans
Wojtyła 1